Įgyvendinant projektą „Kritimų ir kitų traumų prevencijos iniciatyva vyresnio amžiaus asmenims“ , finansuojamą Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, š. m. lapkričio 21 d. Naujosios Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto (toliau – TAU) klausytojai susirinko į pirmosios pagalbos teikimo seminarą.
Kalbant apie traumų, kritimų ir sužalojimų prevencijos organizavimą, mokymai yra pagrindinė visuomenės sveikatos intervencijos priemonė sužalojimų srityje. Mokymų metu bendruomenė turi būti informuojama apie galimus pavojus ir būdus, kaip jų išvengti, kaip žmonėms elgtis saugiai.
Pirmosios pagalbos teikimo seminaro metu dalyviai įgijo žinių ir įgūdžių, reikalingų teikiant pirmąją pagalbą nelaimės/traumos atveju. Pristatyta, kaip atpažinti nelaimingą atsitikimą, kalbėta, kodėl svarbu pasirūpinti savo saugumu ir privalu žinoti pagalbos veiksmų eiliškumą (kokių veiksmų reikia imtis netekus sąmonės), aptarta nukentėjusiojo gyvybės požymių nustatymo seka tik praradus sąmonę ir išnykus gyvybės požymiams, kaip atlikti širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą, pademonstruotas tarptautinis užspringimo ženklas, paaiškinta, kuo skiriasi dalinis užspringimas (kai žmogus sąmoningas, gali kalbėti ir kosėti) ir visiškas užspringimas (kai negali laisvai kvėpuoti, kalbėti ir kosėti, pradeda mėlti, netenka sąmonės), aptarti įvairūs sužeidimų atvejai, kaip stabdyti kraujavimą, kokią pirmąją pagalbą suteikti žmogui, kuris nudegė, nušalo. Aptartos traumų rūšys ir pagrindiniai pirmosios pagalbos elementai – ramybė, imobilizacija, šaltis ir galūnės pakėlimas (esant kaulų ir minkštųjų audinių traumai) bei imolizacijos galimybės (kaulų lūžio atveju).
Naujosios Akmenės TAU nariai supažindinti ir su nauja pirmosios pagalbos rinkinio sudėtimi, kuri papildyta spaudžiamuoju tvarsčiu, ledo maišeliais, turniketais, skirtais arteriniam kraujavimui stabdyti ir vienkartinėmis veido kaukėmis gaivinimui (dirbtinio kvėpavimo atlikimui). Praktiškai pademonstruotas išorinio širdies masažo ir dirbtinio kvėpavimo atlikimas, parodyta, kaip veikia automatinė išorinė defibriliacija (panaudojant automatinį išorinį defibriliatorių) kaip tinkamai panaudoti turniketą, skirtą arteriniam kraujavimui stabdyti.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Justina Jagminienė