KOVO 24 D. MINIMA PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA
TUBERKULIOZĖ (kitaip dar vadinama „džiova“) – viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis (Mycobacterium tuberculosis).
TUBERKULIOZĖ (TB) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. TB plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.
Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijų, patekusių į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktų su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga.
Atvira TB forma sergantis žmogus per metus gali užkrėsti iki 35 sveikų asmenų. Žmogus įkvėpęs TM užteršto oro gali tapti infekuotu, bet nesusirgti.
KODĖL REIKIA DAUGIAU ŽINOTI APIE ŠIĄ LIGĄ?
Nors latentinės tuberkuliozės metu nieko nejaučiama, infekcija kitiems asmenims neperduodama ir esamu momentu atrodytų didelio pavojaus nekelia, nei pačiam žmogui, nei aplinkiniams, aptikus šią bakteriją, gydymas yra būtinas, nes bet kuriuo momentu liga gali pasireikšti ir pereiti į aktyviąją formą. Delsimas nediagnozuojant ir negydant slaptosios tuberkuliozės formos gali būti labai rizikingas.
Šios ligos paplitimas aktualus ne tik mastu, bet ir įvairaus socialinio statuso asmenų sergamumu. Nors tuberkuliozė, jau nuo seno siejama su socialinėmis, ekonominėmis, skurdo, nedarbo, alkoholizmo, narkomanijos, nepakankamos profilaktikos, pavėluotos diagnostikos ir kitomis problemomis, pastaraisiais metais daugėja duomenų, kad tuberkuliozė paliečia ne tik asocialius asmenis, bet ir jaunus dirbančius žmones.
KOKS SKIRTUMAS TARP UŽSIKRĖTUSIO TB IR SERGANČIO ATVIRA PLAUČIŲ TB?
Užsikrėtusio žmogaus organizme TM yra neaktyvi ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai, jis ligos neplatina.
Sergančių žmonių organizme TM aktyviai dauginasi, pasireiškia plaučių TB būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą.
KAIP ATPAŽINTI TUBERKULIOZĘ?
TB pagrindiniai požymiai:
· sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;
· skausmas krūtinėje;
· skreplių ar kraujo atkosėjimas.
Kiti:
· silpnumas ar nuovargis;
· svorio kritimas;
· apetito stoka;
· drebulys;
· karščiavimas;
· naktinis prakaitavimas.
KAIP IŠVENGTI TB?
- Vengti bendravimo su sergančiais atvira plaučių TB forma.
- Sergančiam šeimos nariui nuolat dėvėti vienkartines kaukes.
- Skiepyti vaikus. Vakcina nuo TB (BCG) Lietuvoje skiepijami 2-3 dienų naujagimiai.
- Stiprinti organizmo imunitetą, laikytis asmens higienos, pilnavertės mitybos ir sveikos gyvensenos principų.
- Pastebėjus bent vieną iš ligos simptomų neatidėliotinai kreiptis į gydytojus ir atsakingai gydytis. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų t. y. nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją ir reguliariai gerti vaistus.
PRISIJUNK IR TU! STABDYKIME TUBERKULIOZĘ KARTU!
Tikrinimas dėl TB – tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą. TB užsikrėsti galima bet kur: autobuse, parduotuvėje ar pan., todėl jei jūs ir nemanote, kad turėjote kontaktų su sergančiu asmeniu, rekomenduojame pasitikrinti.
NEPAMIRŠKITE: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl, juos pajutus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus ir, esant reikalui, nukreips pulmonologo konsultacijai.
SAUGOK SAVE IR SAVO ARTIMUOSIUS!