Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informuoja, kad Šiaulių apskrityje sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu ir koronaviruso infekcija padidėjo. Epideminis sergamumo lygis neviršytas nei vienoje Šiaulių apskrities administracinėje teritorijoje. Dominuoja ŪVKTI. Užregistruotų gripo atvejų dalis iš visų susirgusių Šiaulių apskrities gyventojų sudaro 8,5 proc., COVID-19 ligos – 1,1 proc. (žr. lentelę).
Lyginant pastarųjų dviejų savaičių duomenis, bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis padidėjo visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose. Didžiausias sergamumo rodiklis registruotas Radviliškio rajone, mažiausias – Kelmės rajone.
Šiaulių apskrities ligoninėse dėl gripo hospitalizuoti 22 asmenys, iš jų 12 0–17 m. amžiaus asmenų ir 7 virš 65 m. amžiaus asmenys. Dėl COVID-19 ligos hospitalizuoti 7 vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys.
Detalesnė COVID-19 ligos statistinė informacija pateikiama Valstybės duomenų agentūros švieslentėje (https://experience.arcgis.com/experience/cab84dcfe0464c2a8050a78f817924ca).
Praėjusio gripo sezono tuo pačiu laikotarpiu bendras sergamumo rodiklis siekė 993,73 atv. 100 tūkst. gyv., registruota 101 gripo, 197 COVID-19 ligos ir 2 326 ŪVKTI atvejai.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) duomenimis, nuo 2024 m. 46-osios savaitės gripo viruso aktyvumas didėja. Nors hospitalizuotų asmenų yra visose amžiaus grupėse, tačiau 65 metų ir vyresniems asmenims hospitalizavimo ir sunkių komplikacijų rizika išlieka didžiausia. Šiuo metu tik Slovakijoje ir Bulgarijoje dominuoja B gripo virusas. Iš 118 A gripo virusų, kurių potipiai buvo nustatyti, 66 (56 %) yra A(H1)pdm09, o 52 (44 %) – A(H3). Respiracinio sincitinio viruso aktyvumas pastarąsias 3 savaites taip pat didėja. Didžiausia hospitalizacijos rizika išlieka jaunesniems nei 5 metų amžiaus vaikams ir vyresniems nei 65 metų amžiaus asmenims. SARS-CoV-2 aktyvumas toliau mažėja ir išlieka stabilus ES/EEE lygmeniu. Tačiau šalių lygmeniu padėtis išlieka įvairi. Sunkiomis COVID-19 ligos formomis ir toliau labiausiai serga 65 metų ir vyresni žmonės.
Primename, kad siekiant nuo virusų apsisaugoti patiems gyventojams ir apsaugoti kitus, labai svarbu laikytis prevencinių priemonių: kosint ir čiaudint užsidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis (skepetaite ar sulenkta alkūne); reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu arba naudoti rankų dezinfekcijos priemones, ypač nusikosėjus ar nusičiaudėjus; stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač nešvariomis rankomis; dažnai drėgnu būdu valyti ir vėdinti patalpas. Pajutus į gripo panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmą ar pan.), kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
Daugiau informacijos: https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcina arba NVSC internetinėje svetainėje https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/gripas-1/.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Asta Balsienė